MİLFÖYLÜ GÜL BÖREĞİ

2006-07-23 19:40:00

 

Arkadaşlar sizlere yine pratik bir börek tarifi vereyim. Pratik diyorum çünkü hazır milföy hamuruyla yapılıyor. Yapım aşaması çokda pratik olmasa bile en azından hamur yoğurmakla vakit geçirmiyoruz.

 

Malzemeler:

 

5 adet orta büyüklükte patates,

1 adet orta boy kuru soğan,

10  yaprak milföy hamuru,

Yarım paketten birazcık fazla margarin,

Açmak için bir miktar un,

tuz,  karabiber,

Arzuya göre süslemek için susam ve çörek otu.

 

YAPILIŞI:

 

Patatesler ince ince küp şeklinde doğranır.Soğanlarda küp küp doğranır.Tuz ve karabiberle tatlandırılır.

Daha sonra dondurucudan çıkartıp çözdürülen milföy hamurları bolca unlanarakyaklaşık 25 cm uzunluğunda, 10-15 cm eninde olacak şekilde bir merdane yardımıyla açılır.Bu işlemi yaparken unu bol kullanmanızı tavsiye ederim.Hamur istediğimiz boyuta geldiğinde eritilmiş margarinden yaklaşık 1 kaşık alınarak hamura dökülür. Hamurun uzun kenarına boylu boyunca patatesli iç malzemesi yerleştirilir.Elle sıkıca sarılarak uzun rulo elde edilir. Bu ruloyu bir başından içe doğru kıvırarak bildiğimiz gül böreği şekli verilir.Hafif yağlanmış tepsiye dizilir. Üzerine yumurta sarısı ve arzuya göre suszm, çörekotu serpilerek pişmeye bırakılır.

 


Ben bu böreği bazen dikdörtgen fırın tepsisine yaptığımda rulo hamuru gül şekline getirmeden uzun olarak tepsiye yerleştiriyorum. O zaman tepsiye hem daha çok hamur sığmış ve böreğimizin miktarı artmış oluyor. Hemde tahminimizden çok misafir olduğunda böreği daha iktisatlı kullanma şansımız oluyor.Bunuda benden bir dip not olarak yazmak istedim:)))

 

AFİYET OLSUN

 

 

Hadi bakalım hamarat arkadaşlar mutfağa iş başına:))))

950
0
0
Yorum Yaz